ATO BAŞKANI BARAN YENİ VERGİ PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ…

BARAN: “ANLAMLI BİR DÜZENLEME YAPILACAKSA BUNUN ÇERÇEVESİ KAYIT DIŞINI ÖNLEMEYİ VE VERGİ ORANLARINI AŞAĞI ÇEKEREK TABANA YAYMAYI İÇERMELİDİR”

HABERLER 30.06.2024 09:48:00 23823 0
ATO BAŞKANI BARAN YENİ VERGİ PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ…

UBA / ANKARA

“BEYİN GÖÇÜNDEN SONRA ŞİRKET GÖÇÜ RİSKİ ORTAYA ÇIKARMAYALIM”

 30 Haziran 2024-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ve TBMM gündemine getirilmesi beklenen yeni vergi paketine ilişkin değerlendirmede bulunarak, “Yeni vergi paketi haberleri üreten, ticaret yapan tüm kesimlerde yeni ve sermayeye yönelik ek vergiler getirilebileceği olasılığı nedeniyle tedirginlik oluşturdu. Türkiye ekonomisinde kayıt dışının yüzde 25 seviyesini aştığı söyleniyor. Yeni vergiler yerine kayıt dışının önüne geçilmesi, kayıp ve kaçağın önlenmesi vergi gelirlerini yükseltebilecek önemli bir adımdır” dedi. Baran, pakette yer aldığı söylenen Asgari Kurumlar Vergisi düzenlemesinin Teknoparklarda ve Ar-Ge Merkezlerinde uygulanan istisnaların kaldırılması konusunun, teknoloji üreten şirketlerin merkezlerini yurt dışına taşıma riski ortaya çıkarabileceğine dikkati çekti.

 

ATO Başkanı Baran, Ankara Ticaret Odası’nın Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda ülke ve ATO gündemindeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni bir vergi paketinin Yeni bir vergi paketinin TBMM gündemine getirilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlıklarının yapıldığını hatırlatan Baran, vergi konusunun Türkiye gündeminde uzun süredir tartışıldığını vurguladı.

 

Verginin sisteminin, zaman zaman oranlarda değişiklik yapılarak sektörleri canlandırmak için kaldıraç unsuru olarak kullanıldığını kaydeden Baran, “Vergiler devletimizin ana gelir kaynağını oluştururken milli gelirin tüm kesimler arasında adil ve dengeli paylaşılmasının da temelini teşkil ediyor. Yeni vergi paketi haberleri üreten ve ticaret yapan tüm kesimlerde sermayeye yönelik ek maliyetler getirilebileceği nedeniyle tedirginlik oluşturdu. Türkiye ekonomisinde kayıt dışının yüzde 25 seviyesini aştığı söyleniyor. Yeni vergiler yerine kayıt dışının önüne geçilmesi, kayıp ve kaçağın önlenmesi vergi gelirlerini yükseltebilecek önemli bir adımdır. Vergi sistemi, yıllardan bu yana aflarla ve diğer geçici tedbirlerle düzenlenmeye çalışıldı. Ancak mevcut veriler, vergi affı ile mükellefin gerçek bir barış sağlayamadığı yönünde. Anlamlı bir düzenleme yapılacaksa, bunun çerçevesi kayıt dışını önlemeyi ve vergi oranlarını aşağı çekerek tabana yaymayı içermelidir” diye konuştu.

 

-BEYİN GÖÇÜNDEN SONRA TEKNOLOJİ ŞİRKETİ GÖÇÜ RİSKİ-

 

Pakette yer aldığı söylenen Asgari Kurumlar Vergisi düzenlemesinin Teknoparklarda ve Ar-Ge Merkezlerinde uygulanan istisnaların kaldırılması konusunun, teknoloji üreten şirketlerin merkezlerini yurt dışına taşıma riski ortaya çıkarabileceğine dikkati çeken Baran, “Bugünün dünyasında bilim ve teknoloji ekonomik ve siyasi güç için olmazsa olmaz durumda. Hem milli güvenliğimizi tesis etmek, hem ekonomik gelişmemizi sürdürmek için ileri teknolojiye ihtiyacımız var. Bu nedenle Ar-Ge faaliyeti yürüten, teknokentlerde faaliyet gösteren bilişim ve yazılım alanında üretim gerçekleştiren şirketler gözbebeklerimiz. Bu şirketlerin kurumlar vergisi istisna ve indirimlerinden yararlanmasının önüne geçilmesi kazançtan ziyade kayıp oluşturacaktır” dedi.

 

Türkiye’de ikamet eden ve yurt dışı merkezli şirketlerde çalışarak vergi vermeyen sektör çalışanlarının haksız rekabeti nedeniyle sıkıntılar yaşandığını anlatan Baran, “Bu alanda iyi yetişmiş beyinlerin istihdam edilmesi şirketlerimizin personel giderini fazlasıyla yükseltiyor. Ülkemizde faaliyet gösteren bir işletmede çalışan bir bilgisayar mühendisinin işletmeye maliyeti, Türkiye’den yurt dışına çalışan bir işçinin maliyetinin neredeyse iki katına yaklaşıyor. Yapılacak düzenleme ile vergi avantajlarının ortadan kaldırılması, şirketlerimizin uluslararası arenadaki rekabette daha en başından geriye düşmesi anlamına geliyor. Bu durum aynen beyin göçünde olduğu gibi teknoloji şirketlerinin de merkezlerini başka ülkelere taşıma riskini beraberinde getirecektir” diye konuştu.

 

Asgari Kurumlar Vergisi düzenlemesinin yapılması durumunda az vergi ödeyen ya da zarar etmesi nedeniyle hiç vergi ödemeyen mükelleflerin olumsuz etkileneceğini vurgulayan Baran, “Kurumlar vergisindeki indirim ve istisnaların kaldırılarak düşük oranlı bir kurumlar vergisi sistemine geçilmesi, kamunun işlem yükünü azaltırken vergi adaletini de güçlendirecektir” dedi.

 


Dünya e-Basın Konseyi (DEBK) Başkanı Hasan Taşkın Taburcu Edildi

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNDEN YOLLARDA GECE MESASİ

Kanko, Madımak Katliamının Arkasındaki Karanlık Yapı Halen Karanlık!

“TÜRK MİLLETİ YORULDU”

*Mamak Belediyesi’nden Hizmet Dolu Yıl

Yıldız Holding sürdürülebilirlik odaklı dönüşümüne devam ediyor

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Aliağa'da Kutlandı

İsmail Küçükkaya annesini kaybetti

ATO BAŞKANI BARAN YENİ VERGİ PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ…

PARTİNİN KURUCUSU SOSYAL MEDYADAN ALLAHA ISMARLADIK YAZARAK İSTİFA ETTİ

Kırıkkale 'nin sevilen İlahi Sanatçı'sı

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosuna 3 Ödül

Mamak Tek Yürek Oldu, Türkiye Maçını Dev Ekrandan İzledi

Mamak Belediyesinden Hasat Zamanı Çiftçilere Yol Desteği

ATO, DIŞ TİCARET ORDUSUNA YENİ NEFERLER KAZANDIRDI

CHP’Lİ ATEŞ: “KREDİ KARTI EKSTRESİNDE VERGİNİN PAYI %6’YA ULAŞTI”

Hasan Taşkın, "Şu Derin Devlet" Kitabını Muammer Mert İçin İmzaladı

Yılın Vergi Rekortmeni Aytekin Ticaret oldu

İMAMOĞLU: YEREL AKTÖRLER VE KENTLER, GÜÇLÜ DEMOKRASİNİN UMUT IŞIĞI

“ESKİŞEHİR’İN GELECEĞİNE BİRLİKTE YÖN VERECEĞİZ”

AKP'nin Ekonomik Politikaları Türkiye'yi Çöküşe Sürükledi: İşsizlik ve Yoksulluk Tavan Yaptı!

“ALİ ERBAŞ VE YUSUF TEKİN VARKEN TÜRKİYE’DE ATEZİM DERNEĞİNE İHTİYAÇ YOK”

Tech Istanbul’da Başvurular Başladı

Karşıyaka’nın gurur günü bayram coşkusuyla kutlandı

DENİZCİ ÜLKE TÜRKİYE DÜNYADA 12. SIRADA

Başkan Tugay’dan birliktelik mesajı

AŞTİ'DE KURBAN BAYRAMI YOĞUNLUĞU: 1 MİLYON 139 BİN YOLCU

ESKİŞEHİR'DE BAYRAM TATİLİ YOĞUNLUĞU

HÜDA PAR: Siyonist rejime açıktan destek veren firmaların faaliyetlerine devam edebiliyor olmaları kabul edilemez

AŞTİ'DE KURBAN BAYRAMI YOĞUNLUĞU: 1 MİLYON 139 BİN YOLCU

Yükleniyor